Всесвітній день боротьби зі СНІДом (World AIDS Day) відзначається в світі щорічно 1 грудня. Цьогоріч відзначаємо цей день вже 30-й раз.

Девіз цього року — «Знай свій статус»

Знати свій статус означає взяти відповідальність за своє життя, діяти відповідно до ВІЛ-статусу і виключити ризиковану поведінку, яка може стати причиною зараження ВІЛ.

Трохи статистики

За 30 років СНІД забрав життя величезної кількості людей… Медична наука не стоїть на місці й для подолання синдрому імунодефіциту розробляються все більш ефективні засоби. Але, попри досягнення в медицині, СНІД залишається однією з найбільш руйнівних пандемій в історії, особливо серед молоді.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, понад 30% нових випадків ВІЛ-інфекції припадає на людей віком від 15 до 25 років, і близько 5 мільйонів молодих людей у світі сьогодні живуть з ВІЛ...

У 2017 році в Європейському регіоні зафіксовано тривожне збільшення нових діагнозів ВІЛ-інфекції до 160 тисяч. З них 130 тисяч — у східному регіоні, до якого відноситься Україна.

В кінці 2017 року у світі 36,9 мільйона чоловік були інфіковані ВІЛ, а 9,4 мільйона людей, що живуть з ВІЛ, не знають свого статусу. За даними Об'єднаної програми ООН із ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС), близько 244 тисячі українців мають ВІЛ, з них близько 100 тисяч - досі не знають про свою хворобу.

Тестування на СНІД

Великі зусилля і ресурси вкладаються саме в тестування на ВІЛ, бо діагностика є важливим компонентом боротьби зі СНІДом. Тестування на ВІЛ дозволяє розпочати своєчасне лікування і всім людям, що живуть з ВІЛ, вести здорове і продуктивне життя. Це є суспільним інтересом держави і кожного з нас. Своєчасне виявлення хвороби — це безпека членів суспільства і економія на лікуванні ускладнень і супутніх СНІДу захворювань.

Якщо ви знаєте свій ВІЛ-статус, це дає вам можливість захистити і врятувати себе, своїх близьких і коханих. Це допоможе вам визначитися, що робити далі, зробити вибір щодо профілактики ВІЛ.

Тестування на ВІЛ має значення для досягнення глобальної мети ЮНЕЙДС 90-90-90, згідно з якою до 2020 року:

 • 90% людей, що живуть з ВІЛ, повинні знати свій ВІЛ-статус,
 • 90% людей з діагнозом ВІЛ мають отримати антиретровірусну терапію,
 • 90% з них повинні мати невизначений рівень вірусу в крові під впливом лікування, тобто ВІЛ не передається, людина не заразна.

Деякі країни, наприклад Велика Британія, досягла цієї мети раніше 2020 року: днями вона повідомила, що в країні 92% людей, що живуть з ВІЛ-інфекцією, знають свій статус, 98% отримують терапію і 97% не заразні.

Профілактика СНІДу в Україні

В нашій країні більше ніж 40% людей з ВІЛ не знають про свій статус. Найголовнішою нашою проблемою залишається недостатня обізнаність про доцільність та порядок тестування на ВІЛ, котре в Україні:

 • безоплатне і конфіденційне у сімейного лікаря або в найближчому Центрі СНІДу.
Для проведення експрес-тесту потрібна лише крапля крові з пальця та 15 хвилин часу для отримання результату.
 • має проходити кожна людина, котра піклується про власне здоров'я та в житті якої є секс;
 • добровільне, але обов'язкове при:
 1. ризикованій поведінці (статеві позашлюбні стосунки без використання презервативів, спільні голки та шприци)
 2. ознаках ВІЛ-індикаторних захворювань (повторні герпетичні та бактеріальні інфекції, тривала діарея (пронос), немотивована втрата ваги, кандидоз ротової порожнини, оперізуючій лишай, туберкульоз тощо).

Що робити, якщо результат тестування на ВІЛ позитивний?

Якщо результат тестування на ВІЛ позитивний, то за допомогою необхідно звернутися на вибір:

 • до сімейного лікаря,
 • в кабінет «Довіри»,
 • у найближчий Центр СНІДу.

На сьогодні безоплатне лікування ВІЛ-інфекції забезпечується всім!

Висновок

Тестування на ВІЛ дуже зручно — зробив і отримав визначеність, живи і дій за результатом, не зробив - живи, але гірше, з ризиком невизначеності, який сам і створив. Думайте і вибирайте розумний шлях до здоров'я – тестуйтесь на ВІЛ!

Якщо у вас є сумніви — зробіть тест на ВІЛ, і розсійте їх.
Якщо ви впевнені - зробіть тест на ВІЛ, і отримайте ще більшу впевненість.
Якщо у вас були факти ризикової поведінки - зробіть тест на ВІЛ, і почніть змінювати поведінку.