Причини розвитку захворювання

Запальне захворювання кон'юнктиви (слизової оболонки ока) провокує почервоніння очей, що супроводжується відчуттям стороннього тіла в оці. Причини появи кон'юнктивіту можуть бути різноманітні:

  • недотримання правил гігієни (часом достатньо потерти очі брудними руками);
  • реакція на пил чи пилок рослин;
  • подразнення очей хімічними речовинами;
  • алергія на ультрафіолет;
  • порушення обміну речовин;
  • інфікування контактно-побутовим шляхом.

Можливі й інші причини появи захворювання. Від цього залежить вид кон'юнктивіту, перебіг хвороби, а також метод лікування.

Види кон'юнктивіту

Розрізняють декілька видів даного захворювання. Ось найбільш поширені з них:

  • інфекційний (вірусний та бактеріологічний);
  • аденовірусний;
  • хронічний;
  • алергічний.

Вірусний кон'юнктивіт зустрічається дуже часто, легко передається від однієї людини до іншої. Небезпечний тим, що переходить в хронічну форму і може призвести до важких ускладнень.

Бактеріологічний — супроводжується закисанням очей та появою гнійних виділень.

Інфекційним кон'юнктивітом можна заразитися просто скориставшись рушником хворої людини.

Аденовірусний кон'юнктивіт є найбільш загрозливим, адже вражає одразу усіх членів сім'ї. Тому його й вважають епідемічним. Здебільшого цей вид захворювання вражає лише одне око, але, якщо не дотримуватись елементарних правил гігієни, може перекинутись і на друге.

При хронічному кон'юнктивіті симптоми наростають поступово. Вражає він обидва ока і досить складно лікується.

Алергічний кон'юнктивіт розвивається внаслідок реакції слизової оболонки ока на пил, шерсть тварин чи інший алерген, також на ультрафіолет. Проявляється у почервонінні очей та сльозотечі.

Можливі ускладнення

Дане захворювання не можна недооцінювати й лікувати самостійно, без консультації спеціаліста. Неправильне лікування призводить до того, що кон'юнктивіт набуває хронічної форми та періодично турбує людину.

Нехтування порадами лікаря та самолікування може стати основною причиною розвитку важких ускладнень. Наприклад, якщо не лікувати аденовірусний кон'юнктивіт, він призведе до появи помутніння на рогівці й часткової втрати зору.

Несвоєчасне звернення до лікаря нерідко закінчується значним погіршенням зору, а іноді й сліпотою.

Методи діагностики кон'юнктивіту

Діагностика — це основний етап швидкого одужання. Оскільки існує багато видів кон'юнктивіту, а симптоми дуже схожі, варто одразу звернутись до офтальмолога.

Лікар проведе огляд очей та визначить вид захворювання за специфічними ознаками. Крім цього, проводять й лабораторні дослідження. Офтальмолог візьме мазок з ураженої ділянки кон'юнктиви та відправить його на цитологічне дослідження.

Для діагностування бактеріального кон'юнктивіту проводять ще й бактеріальне дослідження мазка слизової оболонки ока. А при алергічному кон'юнктивіті може знадобитись консультація не лише офтальмолога, а й алерголога.

Лікування кон'юнктивіту

Основою лікування кон'юнктивіту є застосування антисептиків. При необхідності назначають й антибіотики.

Як тільки з'явились перші симптоми кон'юнктивіту (почервоніння очей, сльозотеча, гнійні виділення, свербіж, відчуття, наче в оці заважає сторонній предмет), варто скористатись краплями з антисептиком та якомога швидше звернутись до лікаря.

В залежності від виду захворювання він назначить необхідні медичні препарати. При бактеріальному кон'юнктивіті, наприклад, допоможуть краплі з антибіотиком, а при алергічному — препарати проти алергії. Якщо розвиток захворювання спричинений впливом ультрафіолету, крім основного лікування, потрібно носити окуляри з захистом від ультрафіолету.

Профілактика кон'юнктивіту

Найкращою профілактикою кон'юнктивіту є дотримання правил гігієни та дбайливе ставлення до очей. Якщо хтось з людей, з якими ви проживаєте, захворів, намагайтесь менше з ним контактувати, обов'язково дайте йому окремий рушник, мийте частіше руки, не тріть очі руками, особливо, коли відчуєте свербіж.

Підтримуйте свій імунітет, оскільки нерідко кон'юнктивіт є наслідком простудних захворювань.