Хронічний гастрит шлунка - одне з найбільш частих ускладнень гострого перебігу хвороби, що залишилася без лікування або після неправильно проведеної терапії (дизнайтеся більше про 4 основні причини виникнення гастриту). По суті, кожна людина, що зіткнулася з гострим запаленням слизової оболонки шлунка (гострим гастритом) може перейти в категорію хронічних хворих, і за статистикою, найчастіше відбувається саме так.

За різними джерелами, від 50% до 80% дорослого населення планети страждає від хронічного гастриту.

Основною небезпекою хронічного гастриту є його здатність тривалий час існувати без яскраво виражених симптомів, що не дозволяє своєчасно діагностувати запалення. Але він, з симптомами чи без, продовжує завдавати шкоди стінкам шлунка, порушуючи його функції та приводить до більш серйозних ускладнень, серед яких - розвиток виразкової хвороби та злоякісних процесів.

Коли слід звернутися до лікаря?

У більшості випадків звернення до лікаря відбувається тоді, коли загострився хронічний гастрит і почав проявлятися симптомами, схожими з симптомами гострого запалення слизової оболонки шлунка (біль в епігастральній ділянці, печія і відрижка, неприємний присмак у роті, порушення стільця та інші). Але так відбувається досить рідко, і загострення може нагадувати тимчасовий розлад шлунка або харчове отруєння, і не завдавати людині значного болю і дискомфорту. Тому важливо звернути увагу на інші, «непрямі» симптоми хронічного гастриту і звернутися до лікаря раніше, ніж шкода, заподіяна шлунку, стане непоправною.

Гастроентерологи настійно рекомендують звернутися до фахівця і пройти обстеження, якщо присутній навіть один з перерахованих симптомів:

 • «голодний» біль, що виникає при порожньому шлунку — за інтенсивністю цей симптом може варіюватися від ріжучого до болю, що тягне;
 • печія і відрижка повітрям, які найчастіше спостерігаються після прийому їжі, але можуть виникати при фізичних навантаженнях і в положенні лежачи;
 • порушення стільця — від стійких закрепів, до чергування запорів і діареї;
 • симптоми, які свідчать про нестачу поживних речовин — періоди слабкості й запаморочення, швидка стомлюваність, нестабільність психоемоційного стану, безсоння або, навпаки, сонливість.

Оскільки клініка хронічного гастриту залежить від виду захворювання (атрофічний, геморагічний та ін.), а також від особливостей секреції шлункового соку (підвищена або знижена), до перерахованих ознак можуть приєднуватися інші. Тому правильна і точна діагностика є найбільш значущим етапом на шляху до одужання.

Як проводиться лікування?

Лікування хронічного гастриту залежить від рівня кислотності.

При підвищеній кислотності шлунка рекомендовані:

 1. дієта № 1. Включає: протерті супи; овочі у провареному вигляді; каші з маслом; відварне м'ясо та риба нежирних сортів; молоко та молочні продукти; соки, компоти. Харчуватися малими порціями 5 разів на добу;
 2. антациди, Н2 -гістаміноблокатори;
 3. препарати, що регулюють слизову оболонку (вентер, аллаптоїн, солкосерил, актовегін);
 4. фізіотерапія (лазеротерапія, КВЧ, УВЧ).

При зниженій кислотності шлунка рекомендовані:

 1. дієта № 2. Включає: супи; нежирне м'ясо; молоко та молочні продукти; яйця; каші, хліб черствий; такі напої, як соки, чай, какао. Харчуватися п'ять разів на добу, переважно у вигляді пюре;
 2. препарати, що регенерують слизову оболонку;
 3. стимулятори або замінники кислотної фракції (ацидин-пепсин, панзіноріс);
 4. вітаміни групи В;
 5. фізіолікування (лазеротерапія, електрофорез з вітамінами В1 і В6). При встановленні наявності хелікобактер пілорі доцільно призначення ДЕНОЛ, антибіотикотерапію (амоксицилін, метронідазол).

👋 Дивіться, які ще статті по даній темі є на сайті: «Статті про гастрит, його симптоми та лікування» 👀